Apple

Dünya çapında teknoloji üreten şirketler arasında en önemli isimlerden birisi olan Apple markası kurulduğu 1 Nisan 1976 tarihinden bugüne kadar çeşitli ürünler ile tüketicilerin karşısına çıkmakta. Kuruluş amacı kişisel bilgisayar üretimi olan firmanın günümüzde çok farklı alanlarda da üretim yaptığını görebiliriz. Marka en çok iPhone adını verdiği telefonu ve Macbook serisi bilgisayarları ile bilinir. Kişisel kullanıma yönelik ürünler sunduğu gibi daha profesyonel kullanımlar ve şirketler için özel tasarımları da vardır. Bunun dışında Apple son zamanlarda giyilebilir teknoloji ürünleri üretimine ve dijital yayın servis sağlayıcılığı kulvarına da girmiş durumda.

İphone

Apple’ın en popüler ürünü sayılabilecek iPhone’lar kelimenin tam anlamı ile birer teknolojisi harikası olarak tanımlanabilir. Her bir neslinin bir öncekine göre daha gelişmiş özellikler ile piyasaya sürülür. İOS işletim sistemi ile çalışan telefonların en beğenilen özelliklerinin başında fotoğraf kalitesi gelir. Farklı hafıza kapasiteleri ile düzenlenen serilerde bir telefona göre oldukça geniş depolama alanı bulunduğu rahatlıkla söylenebilir. Dünyanın en çok bilinen telefonu olan iPhone’ların her bir neslinin çıkması teknoloji çevrelerinde büyük bir yankı yaratırken, telefonların piyasaya sürülme tarihlerinden önce ön talepler toplanmaya başlıyor. Yeni nesil iPhone modelleri bir bilgisayarın yapabileceği birçok işlemi de kullanıcılara sunmaktadır.

iPad

Apple tarafından kişisel kullanıma yönelik tasarlanan ürünlerden bir başkası ise iPad’dir. Tıpkı telefonlarda olduğu gibi tabletlerinde de yeni nesiller yeni teknolojiler ile birlikte gelir. İnce ve hafif olmaları iPad’lerin en belirgin özelliğidir. Değişik ekran boyutları arasından kullanım amacına göre seçim yapılabilir. Profesyoneller için iPad Pro, daha hafif bir tablet isteyenler için iPad Air ya da iPad Mini seçenekleri bulunur. iPad ile birlikte kullanılabilen Apple Pencil ile tabletler daha kullanışlı hale getirilebiliyor. Fiyatlar ise tabletin depolama kapasitesine ve modeline göre değişiklik gösteriyor. Bazı modeller klavye ile de kullanılabiliyor. Çizim, yazı ve bu tür işler ile ilgilenenler iPad kullanarak diledikleri sonuçları alabilirler.

iMac

iMac ve iMac Pro olarak tasarlanan bu seri ise özelikle yoğun grafik işiyle uğraşanlar, ekranda gördüğü renkleri gerçekte de elde etmek isteyenler için en ideal bilgisayarlardan bir tanesidir. iMac’lerin bir başka özelliği ise teknolojik yönünden güçlü olmalarının yanında tasarımlarının da göz alıcı olmasıdır. Bir bilgisayarın bütün parçaları ekrana yerleştirildiği için ekstra kasa ve yer sorunu yaratmayan bu modeller de Apple tarafından değişik konfigürasyonlarda üretiliyor. Büyük ekranlı ve az yer kaplayan bir bilgisayar arayanlar için iMac’ler vazgeçilmez modeller.

Airpods

Apple’ın kulaklığa farklı bir bakış açısı katan ürünü kablosuz kulaklığı Airpods, uzun şarj süresi ve kaliteli bir ses deneyimi sunuyor. Kulaklık kulağa takıldığı an çalışmaya başlıyor ve çıkartıldığı zaman müziği kesiyor. Kurulum yapmaya gerek olmadan tek bir dokunuş ile kullanılmaya başlanabilen Airpods, bütün Apple ürünleri ile uyumlu. Üstelik Siri’ye de çok kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. İki kulaklık aynı anda ya da sadece tek bir kulaklık olarak kullanılabiliyor. Optik sensörleri ve hareket ivmeölçerleri birlikte hareket ediyorlar, böylece ses kontrolü sağlanmış oluyor. Konuşma sırasında dışarıdan gelen sesler filtreleniyor ve bir tek konuşan kişinin sesine odaklanılmış oluyor.

Mac

Apple’ın bilgisayar grubu genel olarak Mac adı altında toplanır. Bu grubun içinde Macbook, Macbook Pro, Macbook Air, Mac Mini, Mac Pro, iMac ve iMac Pro bulunur. Bilgisayarlar özelliklerine ve yapılacak işe göre ayrışır. Grafik tasarım, montaj gibi üst düzey performans isteyen işler için özel üretilmişlerdir. İçlerinde en hafif model Macbook Air’dir. Bilgisayarların donanımları ihtiyaca göre seçilebilir. Her biri dış görünüş olarak klasik Mac sadeliğindedir. Uzun yıllar tasarımcıların gözde bilgisayarı olan Mac’ler son süreçlerde ise kişisel kullanım için de aranan bilgisayarlar haline gelmiş durumdalar. Bunun en önemli nedeni ise bilgisayarların çok uzun bir süre alındıkları günkü kadar iyi performans göstermeleri. Ayrıca Mac bilgisayarlar dayanıklılık konusunda da kendisini kanıtlamış ürünlerdir.

Macbook

Daha fazla depolama alanı ve daha yüksek performanslı işlemciye sahip bilgisayar arayanlar için tasarlanmış Macbook gittikçe incelen ve hafifleyen kasası ile de göz dolduruyor. Günlük işlerden profesyonel amaçlara kadar kullanılabilecek bir diz üstü bilgisayardır. Sessiz çalışması ise en önemli özelliklerinden bir tanesi. Yoğun performans isteyen kullanımlarda bile oldukça sessiz. Bilgisayar macOS işletim sistemi ile çalışıyor. Daha uzun süre pil ömrü sunması ve yüksek çözünürlüklü ekranı ile de iş bilgisayarı edinmek isteyenler için ideal seçimlerden bir tanesi.

Macbook Air

Lansmanı Apple’ın kurucusu Steve Jobs tarafından yapıldığında bir A4 boyutunda bir zarfın içinden çıkan Macbook Air çıktığı ilk günden bu yana en ince bilgisayar olma özelliğini koruyor. Son nesil Macbook Air’lere inceliği ve zarafeti dışında bir başka özellik daha eklenmiş durumda. Yüzde yüz geri dönüşümlü malzemeden yapılan kasa artık daha çevreci. Touch ID parola koruması bilgisayarın kilidini açmak ve gerekli anlarda belgeleri kilitlemek için kullanılabiliyor. Böylece şifreleme yapmaya gerek kalmıyor. Macbook Air bugüne kadar üretilen en kompakt dizüstü olma özelliğinin yanında performans olarak diğer Macbook serilerinden de geride kalmıyor. Bilgisayarın hafif olması ise taşırken daha az efor harcanmasını sağlıyor.

Macbook Pro

Dizüstü bilgisayar denilince Macbook Pro’nun bilinirliği tartışılmaz bir gerçek. Yüksek işlemcilere ve belleğe sahip bu bilgisayarlar, gelişmiş grafik özellikleri de içinde barındırıyor. 13 ve 15 inç ekran büyüklüğüne sahip Macbook Pro’lar taşınabilir bir bilgisayarın çok daha ötesinde kullanım olanağı sunuyorlar. Gittikçe hafifleyen kasaları ve artan pil ömürleri ile bu bilgisayarlar ile uzun süre çalışma şansı ortaya çıkıyor, taşınmaları ise kolaylaşıyor. Aplle’ın lokomotif modellerinden olan Macbook Pro her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca bilgisayarların depolama kapasiteleri de isteğe bağlı olarak yükseltilebiliyor. Standart modeller için başlangıç fiyatı uygulaması bulunan seride özellikler artıkça fiyat olarak da yükselme görülüyor.

Apple Watch

Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alan Apple Watch bir saatten çok daha ötesini sunuyor. Bir çeşit kişisel asistan gibi görülebilecek bu ürün iPhone ile sekronize edildikten sonra telefonun birçok özelliğinin kullanılabilmesini sağlıyor. Arama yapma, mesaj atma, mail okuma ve egzersiz rutinini kaydetme gibi özelliklere sahip. Bunlarla birlikte son nesillerdeki tasarımlar da daha dinamik renkler içeriyor. Hem görsel hem de fonksiyonel anlamda keyifle kullanılabilecek saatler. Spor yaparken saatiniz ile dilediğiniz müziği de dinleyebilirsiniz, kalp atışlarınızı kontrol edebilir ve bütün bunların haricinde fotoğraflarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Apple TV

Dünyanın önde gelen kablolu kanallarını, filmleri ve online yayın servislerini barındıran Apple Tv, geniş içeriği ve 4K HDR görüntü kalitesi ile yayınların daha canlı bir şekilde izlenmesini sağlıyor. Aplle Tv’nin ses kalitesi de yayın kalitesi kadar kuvvetli. Bu yayın kalitesi standart HD yayınlara göre 4 katı fazla piksel kullandığı için ekranda renkler daha net bir şekilde oluşuyor. Ayrıca yayınlar arasında kişiye özel planlama yapılabiliyor. Aplle Tv’nin iki farklı depolama özelliğine sahip modeli mevcut. Böylece kullanıma göre seçim yapabilme olanağı var. Depolama kapasitesine göre kayıt yapılabilmekte.