Güvenlik

İnternet uçsuz bucaksız bir alan ve güvenlik kelimesinin anlamı internetin yaygınlaşması ile birlikte artık başka bir boyuta ulaştı. Siber alanda korunaklı olmak için geliştirilen Firewall sistemleri bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil sisteme dahil olan bütün cihazların internetten gelebilecek zararlı yazılımlara karşı korunmalarını sağlar. Sunucu, bilgisayar ve router arasında gezinen veriler Firewall ile taranır, güvenli olup olmadığı belirlenir, bu şekilde sistem korunmuş olur. İşletim sistemleri içerisinde Firewall bulunsa bile daha güçlü bir korunma için özel olarak hazırlanmış bir Firewall yazılımı edinmek gereklidir. Firewall kullanımı özellikle işletmeler ve yoğun veri depolaması yapan şirketler için oldukça önemlidir.

Neden Firewall?

Bir işletmenin ya da kurumun bilgisayar sistemlerine izinsiz girilmesi, bir başkasının kontrolüne geçmesi kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Bu sonuç verilerin çalınmasından dosyaların kayıplarına kadar uzanan olumsuzluklar zincirini beraberinde getirebilir. Kişisel verilerin depolandığı merkezlerde sistemlerin korunma gerekliliği çok daha önemlidir. Siber sistemlerde veri çalınmaları sık sık duyulan bir durum. Doğru kurulmuş bir Firewall sistemi ile bütün bu sorunların yaşanması, sisteme uzaktan erişim tehlikesi ortadan kaldırılabilir. Ancak burada önemli olan kullanılacak yazılımın orijinal olmasıdır. Lisanssız ya da internetten edinilen yazılımlar da içlerinde virüs ya da keylogger gibi istenmeyen zararlı yazılımları barındırabilir. Firewall yazılımının içinde zararlı yazılımların olması programın görevini yapmasını engeller.

Firewall Nelere Karşı Korur?

Firewall kullanımı normalde zararsız gibi görünen ancak sistemin içine girdikten sonra zarar verebilecek yazılımlara karşı sistemi korur. Mail, mesaj yoluyla gelen ve güvenli gibi görünen gerçekte ise dosyaların zarar görmesine neden olabilecek yazılımları engeller. Firewall yazılımı mesaj içerisinde zararlı yazılımı tespit eder ve en başta engelleyerek sistemi korur. Firewall sadece mesajlar ile gelen zararlı yazılımları değil sisteme dışarıdan gelen atakları da engelliyor. İnternet trafiği içerisinde güvenlik politikalarına aykırı bir trafik tespit etmesi durumunda bir katman oluşturarak ağı kontrol altına alıyor. Küçük ya da büyük bütün ağlarda ihtiyaca göre kurulacak ve kullanılabilecek bu sistem ile güvenli internet kullanımı sağlamak mümkün hale geliyor.