İş İstasyonları

Bilgisayarlar çalışma yaşamının olmazsa olmazları durumuna çoktan geldi. Bazı işler için tek bir bilgisayar yeterken bazı işlerin çözümünde hem sistem hem yazılım olarak çok daha gelişmiş bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Bu durumda da iş istasyonları devreye giriyor. 3D, animasyon, grafik, modelleme, render gibi çalışmalarda bazen standart bilgisayarlar yeterli olmayabilir. Çalışma sırasında zorlanan, ısınan bilgisayarlar programın kapanmasına kadar varan sonuçlar doğurabilirler. Donma ve kilitlenme sorunu yaşamadan, yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyacı olan programları çalıştırırken iş istasyonlar yapılabilecek en isabetli tercihtir. Profesyoneller için tasarlanmış is istasyonları mobil veya masaüstü olabilir. İş istasyonlarının diğer bilgisayarlara göre çok daha farklı özelliklerde tasarlanırlar.

İş İstasyonlarının Özellikleri Nelerdir?

En zorlu işlerin bile rahatlıkla yürütülebilmesi için tasarlanan iş istasyonları çok daha güçlü bir donanım sistemine sahiptirler. Yüksek hızdaki işlemciler yine yüksek performanslı grafik kartları ile desteklenir. Bellek sistemleri de standart bilgisayarlara göre daha güçlüdür. İş istasyonları için tasarlanan donanım parçaları da özel olarak tasarlanırlar. İş istasyonlarına birden fazla monitör bağlanabilmesi özellikle görsel tasarım, animasyon gibi alanlarda çalışan, grafik modellemeler yapan şirketlerin her adımı eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmelerinin yolunu açıyor. Hata düzeltme özellikli bellekler sistemin çökmesi sorununu da ortadan kaldırıyor. Karmaşık grafiklerle uğraşmak, yüksek hacimli verileri işlemek söz konusu olduğunda iş istasyonları ile çalışmak büyük bir kolaylık sağlıyor. İş istasyonları bir başka açıdan da en güvenilir bilgisayarlardır. Bu ürünler tasarlanırken her türlü zorlu işleme tabi tutulurlar.

Hangi Alanlarda Kullanılırlar?

İş istasyonları çok sayıda verinin işlenmesi gereken ve birden fazla programın çalıştırıldığı iş kollarında kullanılır. Bunlar arasında en başta görsel medya tasarımı yapan şirketler gelir. Animasyon, efekt ve oyun yazılımı gibi birden fazla ekranda verinin görüntülenmesi gereken iş kollarında bu bilgisayarlar tam bir kurtarıcı görevi görür. Kurumsal şirketler, borsalarda da bu tür bilgisayarlardan faydalanılır. Performans kelimesi ile yan yanan duran bu bilgisayarlar bilinen bilgisayarlardan çok daha fazla verim sağladıkları için artık işletmelerin de tercihlerinin başında gelmeye başladılar. İhtiyaca göre dizüstü iş istasyonları kullanılarak mobil olarak da işler devam ettirilebilir.