Lisanslama

Bilgisayar sistemleri temelde iki ana bileşenden oluşur. Donanım ve yazılım olarak ayrılan bu bileşenler arasında donanım ne kadar önemli ise yazılım da o kadar önemlidir. Yazılımlar temelinde bir fikir ürünüdürler. Bu kapsamda tutularak kanunlar ile de korunmaya alınmışladır. Bu kanunlar dışında lisanslama çok daha özel unsurlar sunar. Bilgisayar yazılımlarına bakıldığı zaman işletim sistemleri, ofis programları, e-ticaret yazılımları, stok programları, muhasebe yazılımları, web içerikleri için tasarlanan yazılımlar gibi birçok yazılım bulunur. Lisanslı yazılımlar yazılımı üreten firma ya da kişilerden bedeli ödenerek alınırlar ve kullanılabilirler. Yazılımlar bedelsiz olarak temin ediliyorsa o zaman bu yazılımın korsan olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Korsan yazılımlar ücretsiz olsalar da her zaman için kullanımının birtakım sakıncaları vardır.

Lisanslı Yazılım Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Lisanslı yazılımlar virüs ya da zararlı diğer yazılımları içermedikleri için güvenlidirler. Hatta bu yazılımlar arasında virüslere karşı koruma sağlayan sistemler de bulunur. Lisanslı bir yazılım sahibi olunduğu zaman satış sonrasında teknik destek servisi alma imkanı bulunur. Lisanslı yazılımlarda programlar tam ve eksiksiz olarak gelir. Böylece kullanılacak yazılım eksiksiz bir şekilde çalışma olanağı da sağlar. Yazılımda yapılacak geliştirmelere otomatik olarak sahip olunabilir. Sürüm yükseltme lisansı yazılımlarda ya ücretsiz ya da çok az bir ücretle yapılır. Yetersiz yazılım nedeni ile iş kaybı oluşmaz. Lisanslı yazılımlar ile telif hakkı sorunu da yaşanmaz.

Lisanssız Yazılım Kullanmanın Dezavantajları

Lisanssız yazılım kullanmak yasalar karşısında da suçtur. Bu suçun maddi bir bedeli vardır. Bilgisayarda ne kadar çok lisanssız yazılım tespit edilirse ceza miktarı da o kadar artacaktır. Hatta sonuç bilgisayarlara ve sistemin tamamına el konulmasına kadar gidebilir. Korsan yazılım kullandığı tespit edilen firmalar devlet kurumlarının ihalelerinde de men edilebilirler. Korsan yazılımların verimlilikleri düşüktür. Çalışma sırasında yazılımın bütün özellikleri kullanılmayabilir. Verimliliğin düşmesi ise işin akmasına kadar ulaşan sonuçlara ulaşabilir. Lisansı olmayan yazılımlarda sürüm yükseltme yapılamaz. Korsan yazılım şirketler için prestij kaybını da beraberinde getirir. Lisanslı yazılımlar güvenliğinizi de korumaya alır ve bilgisayarlarınızda ciddi boyutlarda hasarlar oluşmasının önüne geçer.