Microsoft

ABD merkezli bilişim şirketi olan Microsoft, dünya çapında kişisel bilgisayarlar için yazılımlar, profesyonel çözümler ve teknoloji ürünleri geliştirir. Yazılımları en çok kullanılan şirketler arasındadır. Küresel ölçekte çalışan bulut bilişim sektöründe Microsoft’un ses getiren ürünü Azure ise hızlı, verimli, yüksek performanslı, ulaşılabilir olması ile öne çıkıyor. Microsoft’un bu hizmeti birçok şirket tarafından çoktan kullanılmaya başlanmış durumda. Sistemin en önemli özelliği değişen gereksinimlere göre yeniden yapılandırılabilmesi. Şirketlerin birbirinden farklı bulut sistemlerine ihtiyaçları olduğunu bilen Microsoft farklı hizmetle sunarak bu soruna da çözüm getirmiş. Genel, özel ve hibrit bulut seçeneklerinden kendiniz için en uygununu seçebilirsiniz.

Microsoft Azure

Şirketlerin veri depolama, paylaşma, sanallaştırma gibi işlemlerde kullanabileceği Microsoft’un bulut bilişim servisi olan Azure küresel bir ağ içinde uygulamalarınıza erişme, yönetme imkanı sağlar. Azure’un kendi içinde olan uygulamalar kullanılabileceği gibi şirketler kendi lokasyonlarında geçerli olan uygulamaları da sisteme entegre edebilmekteler. Dosya saklama ve paylaşma sorununu ortadan kaldıran Azure teknolojisi ile dünyanın neresinde olursanız olun verilerinize hatasız ve kayıpsız bir şekilde erişebilirsiniz. Web protokolü kullanarak çalışan Microsoft Azur, işletmelerin işlerini kolaylaştırmakla kalmıyor, iletişim sorunlarına da büyük ölçüde çare oluyor. Azure ile dilediğiniz dili ve aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Azure içinde bulunan yapay zeka hizmetleri ile uygulamalar oluşturabilirsiniz. Dünyanın güvenliğe önem veren firmaları, finans ve medya kuruluşlarının kullandığı bu hizmet ile güvenliğinizi de koruyabilirsiniz.

Azure Stack

Microsoft Azure’un uzantısı olan Azure Stack, hibrit bulut platformu kullanmanız için tasarlanmıştır. Bu uygulama ile hibrit bulut sistemlerinde oluşabilecek karmaşalar en aza iner. Azure Stack, dünyanın 54 farklı bölgesinde 100’den fazla bulut hizmeti ve uygulaması oluşturulmasına izin verir. Windows yönetici merkezi ile Azure’a rahatlıkla bağlanılabilir. Uygulama IBM, SAP, Windows Server, Linux, SQL Server, Oracle desteği ile veri merkezi genişletme, test ve geliştirme, uygulamaları çalıştırma gibi çözümlerde sanallaştırma imkanı sağlar. Popüler web uygulamaları dahil olmak üzere birçok işletim sisteminde çalışan uygulamaları dağıtabilir veya özelleştirebilirsiniz. Azure Stack’in kurulumu ve çalıştırılmasının da kolay olması kullanıcılara büyük bir avantaj sağlar.