Mobile Device Management

Mobile device management (MDM) yani mobil cihaz yönetimi adından da anlaşılabileceği gibi mobil cihazların tek bir notadan yönetilmesine olanak sağlayan bir sistem. Bu yönetim özel yazılımlar ile yapılabilmekte. IOS, Android ya da diğer işletim sistemlerine sahip mobil cihazlar bir bilgisayar üzerinden ve yönetici panelinden kumanda edilebilir. Mailler, ofis programları ve işletmelerin kullandığı birçok yazılım artık mobil cihazlar üzerinde de çalışır hale geldiler. Eskisi gibi mail okumak, veri girmek ve iş yönetimi yapmak için bilgisayarlara gerek kalmıyor. Buna rağmen mobil cihazların yönetimi de bu noktada bir başka sorunu ortaya çıkarttı. Cihazlar ile ilgili verilerin alınabilmesi sorunu ise MDM yazılımları ile son buldu.

MDM Ne Yapar?

MDM ile mobil cihazlar yapılandırılabilirler, yönetilebilirler ve izlenebilirler. Şirket içi uygulamalar yönetilebilir. Uzaktan cihazlara erişim sağlanabilir ve gerektiğinde kilitlenebilirler. Bu yazılımlar cihazlar için raporlama yapılmasına ve analizlerin çıkartılmasına imkan tanır. Çalışanların ihtiyaç duydukları yazılımlar anında yönetici panelinden cihazlara yüklenebilir. Mobil cihazlar kaybolsa, kırılsa, çalınsa bile yönetim paneli aracılığıyla verilere erişim sağlanabilir. Hatta cihazların çalınması halinde panelden cihaz kilitlenerek veri güvenliği oluşturulur. MDM programları kurulumu ve kullanımı son derece basit yazılımlardır. Yönetici ara yüzleri herkes tarafından kısa bir sürede öğrenilebilecek kadar kolaydır. Yapılarının karmaşık olmaması ise bu programların bir başka avantajıdır.

Neden MDM Kullanılmalı?

Eğer birden fazla çalışanı ve mobil cihazı olan bir şirket iseniz işiniz ile ilgili anlık verilere erişebilmenizin en etkili yolu MDM kullanmaktır. Çalışanların mobil cihazlar ile yaptıkları işlemler görüntülenebilir, girdikleri verilere anlık olarak erişilebilir. Dahası cihazlara yüklenecek olan dosyalar kısıtlanabilir ve uygulama marketlerine erişim engellenerek cihazların kişisel kullanımlarının önüne geçilebilir. Gerekli hallerde yetki seviyeleri artırılabilir veya azaltılabilir. Kurumsal firmalar için önemli olan şirket bilgilerinin korunmasını mobil cihazlarda da devam ettirmek isteyenler MDM ile güvenliği sağlayabilirler. Yazılımlar farklı işletim sistemlerini destekleri için kullanıcılar belirlenmiş bir sisteme bağlı kalmak zorunda kalmazlar. Bu yazılımlar bulut sistemleri ile de entegre edilmiş bir şekilde çalışabilirler.