Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)

CRM (Customer Relation Management- Müşteri İlişkileri Yönetimi), iş dünyasında önemi yükselen kavramlardan bir tanesi. Mevcut ya da olası müşteriler ile olan ilişkileri daha iyi organize etmeyi amaçlayan yeni sistemler geçmişte uygulanan müşteri ilişkileri yönetimine yeni bir boyut getiriyor. Piyasaların ihtiyaçlarına göre belirlenen CRM uygulamalarına çoktan dahil olan yazılımlar ile müşteriler ile olan ilişkiler daha verimli bir hale getiriliyor. Satış ve pazarlama biçimlerinin temelinde karlılığı artırmak, bunu sağlamak için de doğru hedef kitleye doğru bir şekilde yaklaşmak zorunluluğu yatar. Müşteriler ile olan ilişkiler devamlılığı sağlanması gereken ilişkilerdir. Doğru veriler ile ilişkilerin yürütülmesi ise bu devamlılığın kaynağıdır.

CRM Yazılımları

CRM yazılımları bir müşterinin bütün bilgilerini saklar ve bunları analiz eder. Analizin sonucunda müşterinin davranış, satın alma ve tercih biçimlerine dair bir rapor elde edilir. Böylece şirketler uzun vadede bir pazarlama stratejisini rahatlıkla oluşturabilirler. CRM yazılımlarının içinde pazarlama, satış, müşteri ve teknik servis yönetimine ait modüller bulunur. Bu modüller kullanılarak müşterilere daha önce verilen teklifler, gönderilen mailler, yazışmalar ve müşteri bilgileri depolanabilir. CRM yazılımları müşteri bilgilerinin de daha düzenli bir şekilde tutulmasına olanak tanır. CRM yazılımlarının temelinde farklıklar olabilir. Bu nedenle yazılım almadan önce tam olarak nasıl bir sisteme ihtiyaç duyulduğunun doğru belirlenmesi gerekir.

CRM’nin Katkıları Nelerdir?

Birçok şirketim temel amacı karlılıklarını artırmaktır. Yüksek karlılık seviyesine erişmek ise hem mevcut müşterilerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz etmeye hem de potansiyel müşterilere ulaşabilmeye dayanır. CRM yazılımı olan şirketler birçok anlamda öne geçerler. Satışların analizleri net bir şekilde alınır. Böylece mevcut müşterilerin satın alma karakterleri belirlenir. Müşterinin satın alma alışkanlıklarının bilinmesi ise daha sonraki alım satım işlemlerinin çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar. CRM yazılımları ile elde edilen müşteri alışkanlıkları verisi klasik bir veriden çok daha öte detaylı bir analizi içerir. Yazılımların sunduğu avantajlar bunlarla sınırlı da değil. Satış ekibinin hareketleri de bu yazılımlar ile incelenebilmekte. Böylece saha ekibinin de ne şekilde konumlandırılacağına dair gerekli düzenlemeler yapılabilir.