Tasarım ve Renk Çözümleri

Grafik animasyonlar, üç boyutlu modellemeler, çizim programları, efekt yazılımları, tasarım uygulamaları, her biri tek bir alanın bünyesinde rahatlıkla toplanabilir. Medya şirketleri artık işlerinin büyük bir kısmını bilgisayar ortamında tamamlamaya başladılar. İzlediğimiz filmler, diziler efektler ile süslenerek daha etkili bir hale geldi. Animasyon filmler birçok filmin önüne geçmeye başladılar. Bunlar dışında tasarımlar artık elle değil dijital ortamda hazırlanıyorlar. Peki böyle bir sistemin arkasındaki bilişim gücü nasıl? Kişisel bilgisayarlar bazı basit tasarım ve grafik programların çalıştırılmasına izin verse de işin boyutları büyüdükçe bilgisayar sistemlerinin taşıdığı özellikler de değişmektedir.

Güçlü Sistemler, Mükemmel Sonuçlar

Bilişim sektörü markaları iki ayrı grup için farklı ürünler çıkartırlar. Bunlardan ilki herkesin bildiği kişisel kullanıma yönelik ürün gruplarıdır. İkincisi ise iş odaklı hazırlanan ürünlerdir. İş odaklı tasarlanan ürün grupları içerisinde önemli bir hacmi medya ve görsel tasarım yapan şirketlerin ürünleri tutar. Bu alandaki ürün yelpazesi de oldukça geniştir. Kameralar, monitörler, bilgisayar sistemleri, tasarım programları gibi kendi içinde alt elemanlara sahiptir. Kullanılan monitörler her bir rengin net olarak görülmesini sağlayan ve gerçeğe yakın görüntüler sunan monitörlerdir. Bu sonucu alabilmek ise ancak yüksek çözünürlüklü ekran özellikleri ile mümkün olur. Bazı çalışmalarda birden fazla monitörün olması şarttır. Kurgu odalarında, reji stüdyolarında çoklu monitör sistemleri kullanılır. Kullanılan monitörler ise ekranda bulunan görüntünün bütün ayrıntıları yansıtacak özelliklere sahiptirler.

Entegre Sistemler

Medya sistemlerinin bir başka yönü ise görüntü toplayan araçlardır. Monitörlerin çalışma prensipleri kameralarda da görülebilir. Aynı şekilde yüksek kaliteli cihazlar olan kameralar, medya kuruluşlarının ihtiyaçlarına paralel olarak sürekli yenilenen bir teknoloji ile tasarlanırlar. Görüntü toplamanın bir sonrasındaki adım olan aktarım ve işleme işlemleri ise özel yazılımlar ile yapılır. Grafik ve tasarım yazılımları olarak bilinen bu sistemler medya alanında çalışan şirketlerin işlerini daha kolay bir şekilde sonuçlandırmalarını sağlar. Bilişim firmaları bu yazılımları üreten kuruluşlardır. Kurgu, ses efekti, efekt, tasarım programları birlikte kullanılarak elde bulunan görsel malzemeler ham hallerinden kullanıma hazır hale getirilirler.